בשביל אל הבריכות מילים והביצוע המרגש של חוה אלברשטיין

בשביל אל הבריכות מילים והביצוע המרגש של חוה אלברשטיין

החיבור שלי לשיר העוצמתי הזה התחיל אי שם באמצע שנות התשעים. חבר הזמין אותי להופעה של הזמרת חוה אלברשטיין ומתי שהוא באמצע ההופעה, התחיל פתאום להתנגן ניגון שהתחבר למילים מעולם אחר. מה בכתבה?. בשביל אל הבריכות מילים והביצוע המרגש של חוה אלברשטיין.

לחיי האהבה לזכר האהוב שלא חזר בשביל אל הבריכות

היצירות של יהורם טהר לב הן אחת הסיבות שהשירה הישראלית קיימת. בצירוף הלחן של אלונה טוראל הוא פרץ את מתחם שירי יום הזיכרון. מתי נכתב השיר?. לאחר מלחמת ששת הימים. המשורר יהורם טהר לב נולד בקיבוץ יגור הצופה לעמק זבולון מצד אחד ולהר הכרמל מהצד השני.

ציפורן לבנה המקום לאוהבים בעמק זבולון 

אי שם בעמק, ליודעי סוד ואוהבים היו מקומות מפגש רומנטיים. והבריכה בשיר היא למעשה, מקום ההתרחשות בשיר אשא שימש מסתור עבור זוגות אוהבים שגילו אחד לשני את סוד אהבתם.

איך נקרא השיר במקור?. ציפורן לבנה.

מילות השיר

והוא אמר לה: ילדתי, אני אחזור עוד
גם אם רחוק אלך, לבי נשאר איתך.
והיא החזירה לו בלאט את הציפורן,
הן אם יזכור יזכור, ואם ישכח ישכח.

והוא הלך לקרב עת החמה הנצה
ולא חזר משם ימים רבים כל כך
והיא יודעת שהוא לא יחזור לנצח
והיא עוד מתפללת שהוא רק שכח.

מות הפרפר 1968 אחרי מות קדושים 

השיר הופיע לראשונה באלבום מות הפרפר שיצא בשנת 1968, שנה לאחר מלחמת העצמאות. את העיבוד לשיר בביצוע אלברשטיין עיבד דובי זלצר.

עזה כמוות האהבה בשיר הזה. במילות הסיום האהובה שנותרה לבדה, מעדיפה לחשוב שמא אהובה, שלא חזר מהקרב פשוט שכח אותה. היא מעדיפה אותו חי ונושם, בעוד היא נשכחת ובלבד שתדע שהוא חי וחזר מהקרב.

צפו בווידאו בשביל אל הבריכות בביצוע חוה אלברשטיין 

 

השיר, לפחות מבחינתי, הוא אחד השירים המייצגים את יום הזיכרון לחללי לצה"ל ונפגעי פעולות האיבה. בילדותי נהגתי לקרוא באלבום מלחמת יום הכיפורים. היו בו תמונות של זוגות שהונצחו רגע לפני היציאה למלחמה. אני לא יודע איך, ואולי זה רק אני, אבל השיר הזה הוא סוג של אלבום לירי שמזכיר לי את כל הענקים, שלחמו כאן למעננו, לא חזרו משדה הקרב ועל כתפיהם ובזכותם אנו חיים כאן.