שירי יום הזיכרון ברצף עם מילים והסיפור מאחורי השירים

שירי יום הזיכרון ברצף עם מילים והסיפור מאחורי השירים

בכל שנה לפני יום העצמאות עם ישראל מתאחד סביב הנופלים במערכות ישראל. השנה, ברוח התקופה, הערב הנורא מקבל משמעות כפולה. מה בכתבה?. קבלו את שירי יום הזיכרון ברצף עם מילים והסיפור מאחורי השירים. ונזכור את כולכם אחינו היקרים.

ערב יום הזיכרון תשפ"ד 2024- משרד הביטחון מפרסם את מניין חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום: 25,034 מיום הזיכרון תשפ"ג ועד היום נוספו 760 חללים למניין הנופלים ועוד 61 נכים שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו במהלך השנה כחללי מערכות ישראל

עוד באתר משפטים ליום העצמאות ברוח התקופה ברכות ותמונות

 

על הנגב יורד ליל הסתיו שירי יום הזיכרון ברצף שיר הרעות יפי הבלורית והתואר

היצירה הבאה היא על זמנית. מדובר בשיר הרעות. מילותיו מתארות את שולי מלחמת העצמאות והקרבות לכיבוש נגב. כזכור, הנגב שלנו היה מנותק מיתר חלקי הארץ והצבא המצרי עשה בו כשלו. אולם לאחר מבצע יואב בין 15 ל-22 באוקטובר 1948, נכבשה העיר באר שבע הצבא המצרי נותק והנגב חזר לידיים ישראליות. לפחות עד השביעי לאוקטובר.

את השיר בצעה להקת הנח"ל,  המילים של חיים גורי והלחן של סשה ארגוב

אך נזכור את כולם
את יפי הבלורית והתואר
כי רעות שכזאת לעולם
לא תיתן את ליבנו לשכוח
אהבה מקודשת בדם
את תשובי בינינו לפרוח.

שיר הרעות בביצוע להקת הנחל

 

 אהוד מנור כותב בגעגוע אחי הצעיר יהודה

החייל יהודה וינר נפל ב 8 לספטמבר 1968 ליד תעלת סואץ. אחיו המוכשר, לימים אהוד מנור, כתב לו שיר געגוע שהפך לאחד מהסמלים של יום הזיכרון לחללי צהל ונפגעי פעולות האיבה. את השיר הלחין יוחנן זראי.

אחי הצעיר יהודה
האם אתה שומע?
האם אתה יודע?
בגן הילדים שלך
לומדים כבר שיר חדש,
ובתיכון התלמידים
שוב מתעמלים על המגרש.

הגשם הראשון ירד לפני יומיים השיר לזכרו של אחי הצעיר יהודה

 

 

אותה קומה אותה בלורית שיער הבלדה על הסיפור על יוסל"ה וזאבל'ה מגן הילדים בנהלל 

אנחנו שנינו מאותו הכפר. נעמי שמר האהובה שמאז מותה היא חסרה לנו בנוף המקומי, הלחינה וכתבה את השיר על שני החברים שנפרדו רק במותם. לשיר הזה סיפור מיוחד וטרגי. שני החברים ספרו לנעמי שמר את סיפור חברותם. היא כתבה אותו בשנת 1966 והוסיפה טוויסט. בשנת 1973 בקרבות יום הכיפורים נהרג זאבל'ה. חברו יוסל'ה נשאר בכפר נהלל. ואנו זוכרים עם השיר אותו ואת כולם, את כל מי שגדלו באותו הכפר ואחד מהם שוכן מעבר לגדר. 

אתה רואה – אנחנו כאן בכפר
כמעט הכל נשאר אותו הדבר
בתוך שדה ירוק אני עובר
ואתה מעבר לגדר

צפו בווידאו אנחנו שנינו מאותו הכפר להקת פיקוד מרכז סולן דני וסלי

ונסיים בנעימה ידין טננבוים החליל שלא נדם נגן את הנעימה ננסי

לגמרי במקרה ומתוך סקרנות נחשפתי לנגן החליל המוכשר ידין טננבוים. כתוב עליו באתר הנופלים של צה"ל " בן אחת-עשרה היה כשהחל לנגן בחליל צד, ארבע פעמים זכה במלגות ובציוני כבוד בתחרויות מטעם קרן שרת לאמנים צעירים, ופעמיים הוענקו לו פרסים בתחרויות לנשפנים צעירים, מטעם הקונסרבטוריון הישראלי.". בעוד אני מחפש נעימות מסרטים ישראליים נתקלתי וחיפשתי עליו מידע. הסתקרנתי. אני ממליץ גם לכם להקדיש זמן לקרוא את סיפורו ולהקשיב לנגינה הענוגה. ידין טננבוים האתר לזכרו  כאן באתר תוכלו להקשיב לנגינה שלו. זו המנגינה המלווה את הסרט לאן דניאל וקסמן. בחרתי לסיים אתה, אולי משהו חצי אופטימי לסיום?.